Sposób zachowania podczas saunowania ma wpływ nie tylko na rezultaty zabiegu, ale ma jednocześnie gigantyczny wpływ na innych ludzi korzystających ze strefy saun. Na pobyt w saunie powinniśmy wygospodarować co najmniej 2 godziny.

Rodzaj łaźni, a kwestia stroju

W zależności od upodobań mamy możliwość aby skorzystać z saun tekstylnych lub nago. Zanim pójdziemy do sauny powinniśmy dowiedzieć się jakie zapisy w regulaminie odnośnie ubioru obowiązują w danym obiekcie. Najlepiej podczas korzystania z sauny powinniśmy na oddziaływanie ciepła wyeksponować możliwie największą powierzchnie ciała. Właśnie dlatego poprawne saunowanie odbywać się powinno bez ubrania. W części obiektów jest niedopuszczalne, aby nie zastosować się do tej zasady. Ubrani w strój kąpielowy mogą zostać napomniani lub nawet poproszeni o opuszczenie obiektu. Z drugiej strony na kłopoty narazimy się także korzystając z sauny nago w obiekcie tekstylnym. W takim przypadku może dojść nawet do konsekwencji prawnych w stosunku do osoby przebywającej tam nago.

Higiena – kwestia priorytetowa

Kolejną zasadą jest, żeby zawsze do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed korzystaniem z sauny można pominąć kwestię prysznica i dokładnego spłukania całego ciała. Czynność ta jest przymusowa nawet kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do strefy saun.

Żeby dobrze korzystać z sauny powinniśmy zaopatrzyć się w buty kąpielowe, które będziemy zostawali przed pomieszczeniem sauny oraz co najmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do osuszenia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie relaksu. Ręcznik do sauny powinien być na tyle duży, że odseparuje nasze ciało od ławki razem ze stopami.

Zachowanie i inne reguły

Będąc w strefie saun do minimum ograniczmy rozmowy czy śmiechy. Całkowicie niedopuszczalne jest korzystanie z telefonu lub robienie zdjęć lub nagrywanie filmów.

Najlepszą efektywność uzyskamy korzystając z saunarium przynajmniej raz w tygodniu. W trakcie każdego saunowania powinniśmy odbyć dwa lub trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie i relaks. Zasadą jest, aby w przypadku korzystania z zbiornika z zimną wodą, przed wejściem opłukać ciało z potu pod prysznicem. Odpoczynek powinien trwać tak samo długo, ile przebywaliśmy w samej saunie.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie wytrzymamy przez kwadrans. Z tego powodu początkującym nie zaleca się siadania na górze czy też w bezpośredniej bliskości pieca. Do łaźni parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą siedzisko na którym usiądziemy. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla własnego komfortu postarajmy się przedłużyć czas ostatniego odpoczynku. Po wszystkich seansach myjemy ciało bez mydła lub innych detergentów. Warto natomiast użyć środka do dezynfekcji stóp.

Opisane wyżej reguły dobrego saunowania pozwolą nam bezstresowo i w dobrym humorze skorzystać z zalet saun.

ZOBACZ TEŻ

Morąg i jego turystyczne ciekawostki

Warmia i Mazury to wyjątkowy obszar, a miejscowe atrakcje turystyczne zachwycają miłośników podróży od lat. Warmia i Mazury to rewelacyjne miejsce na wczasy. W gronie tych letnisk, w których z ...

Ekstra atrakcje turystyczne Malty

Jest jednym z najpiękniejszych państw otoczonych wodami Morza Śródziemnego, a wczasy na jej terenie są doskonałym rozwiązaniem dla miłośników zabytków oraz plażowania. Malta to miejsce, które wielkie biura podróży skutecznie ...

Super wczasy w Chorwacji

Letnie miesiące to czas świetny, żeby zaplanować wakacyjny urlop. Nie zawsze jednak perfekcyjnym celem wyjazdów są kraje Afrykańskie. Coraz więcej osób z przyjemnością odwiedza pozostałe kraje Europy. Ogromną popularnością cieszy ...

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę