Sposób zachowania podczas saunowania ma wpływ nie tylko na rezultaty zabiegu, ale ma jednocześnie gigantyczny wpływ na innych ludzi korzystających ze strefy saun. Na pobyt w saunie powinniśmy wygospodarować co najmniej 2 godziny.

Rodzaj łaźni, a kwestia stroju

W zależności od upodobań mamy możliwość aby skorzystać z saun tekstylnych lub nago. Zanim pójdziemy do sauny powinniśmy dowiedzieć się jakie zapisy w regulaminie odnośnie ubioru obowiązują w danym obiekcie. Najlepiej podczas korzystania z sauny powinniśmy na oddziaływanie ciepła wyeksponować możliwie największą powierzchnie ciała. Właśnie dlatego poprawne saunowanie odbywać się powinno bez ubrania. W części obiektów jest niedopuszczalne, aby nie zastosować się do tej zasady. Ubrani w strój kąpielowy mogą zostać napomniani lub nawet poproszeni o opuszczenie obiektu. Z drugiej strony na kłopoty narazimy się także korzystając z sauny nago w obiekcie tekstylnym. W takim przypadku może dojść nawet do konsekwencji prawnych w stosunku do osoby przebywającej tam nago.

Higiena – kwestia priorytetowa

Kolejną zasadą jest, żeby zawsze do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed korzystaniem z sauny można pominąć kwestię prysznica i dokładnego spłukania całego ciała. Czynność ta jest przymusowa nawet kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do strefy saun.

Żeby dobrze korzystać z sauny powinniśmy zaopatrzyć się w buty kąpielowe, które będziemy zostawali przed pomieszczeniem sauny oraz co najmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do osuszenia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie relaksu. Ręcznik do sauny powinien być na tyle duży, że odseparuje nasze ciało od ławki razem ze stopami.

Zachowanie i inne reguły

Będąc w strefie saun do minimum ograniczmy rozmowy czy śmiechy. Całkowicie niedopuszczalne jest korzystanie z telefonu lub robienie zdjęć lub nagrywanie filmów.

Najlepszą efektywność uzyskamy korzystając z saunarium przynajmniej raz w tygodniu. W trakcie każdego saunowania powinniśmy odbyć dwa lub trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie i relaks. Zasadą jest, aby w przypadku korzystania z zbiornika z zimną wodą, przed wejściem opłukać ciało z potu pod prysznicem. Odpoczynek powinien trwać tak samo długo, ile przebywaliśmy w samej saunie.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie wytrzymamy przez kwadrans. Z tego powodu początkującym nie zaleca się siadania na górze czy też w bezpośredniej bliskości pieca. Do łaźni parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą siedzisko na którym usiądziemy. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla własnego komfortu postarajmy się przedłużyć czas ostatniego odpoczynku. Po wszystkich seansach myjemy ciało bez mydła lub innych detergentów. Warto natomiast użyć środka do dezynfekcji stóp.

Opisane wyżej reguły dobrego saunowania pozwolą nam bezstresowo i w dobrym humorze skorzystać z zalet saun.

ZOBACZ TEŻ

Niecodzienne wiadomości o różach

Zgodnie z językiem kwiatów, róża może mieć różne znaczenie zależną od koloru tego ślicznego kwiatu. A więc: Róża śnieżnobiała oznacza niewinną i platoniczną miłość. Jest również kojarzona ze ślubem i ...

Goteborg – wspaniały ogród botaniczny Szwecji

Tak wspaniały kraj, jak Szwecja, na pewno zasłużył sobie na uwagę miłośników podróży. Wycieczki na teren Szwecji są coraz bardziej popularne, a znane biura podróży kuszą nas coraz ciekawszymi propozycjami ...

Aplikacje a działalność gospodarcza

Rejestracja nowego przedsiębiorstwa jest z pewnością znacznie prostsze niż było to jeszcze pewien czas temu. Sporo spraw papierkowych załatwimy przez internet. Ogólnie rzecz biorąc osoba obrotna może uruchomić działalność gospodarczą ...

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę